Välkommen Wictor Johansson

Wictor Johansson slutför just nu sitt examensarbete vid LTU där han har studerat till civilekonom – och är samtidigt ny kollega här hos oss på LTU Business. Sin bakgrund har han inom försäljning där han har jobbat i olika roller.

Hej och välkommen Wictor! Vad kommer du att jobba med på LTU Business?
Jag kommer att arbeta med affärsutveckling och innovation samt inom AI Sweden, där LTU Business är värdorganisation. Inom AI Sweden blir mitt fokus att stötta våra partners i deras AI-transformation.

Vad ser du mest fram emot i din nya roll?
Jag har fått möjlighet att ansluta till en topporganisation med djup kompetens och bred erfarenhet bland mina kollegor. Att få ta del av detta ser jag som en fantastisk chans för både personlig och professionell utveckling. Jag ser också fram emot att hjälpa företag att växa och stärka sin konkurrenskraft i en snabbt föränderlig omvärld.

Vad gör du helst på din fritid?
Jag föredrar att vara aktiv på min fritid, gärna där pulsen stiger. Eftersom jag gillar tävling i alla former, har det blivit en del spontan idrott de senaste åren.

Vad skrattar du åt?
Måns Möller.

Har du någon oväntad talang du gärna skryter om?
Även om det enbart är mamma i min omgivning som uppmuntrar den, tycker jag att min spanska är ganska okej.

Cookie-inställningar
?>